Bottle Racks and Carriers
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (18)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (12)
- (4)
- (2)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (35)
- (7)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (26)
- (13)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (5)
- (2)
- (5)
- (1)
- (5)
- (28)
- (5)
- (29)
- (34)
Filtered Search Results
| Height (Metric) | 10.16 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 5 x 9 x 4 in. (12.7 x 22.8 x 10.16 cm) |
| Width (English) | 9 in. |
| Length (Metric) | 12.7 cm |
| Color | Clear |
| Length (English) | 5 in. |
| Width (Metric) | 22.8 cm |
| Height (English) | 4 in. |
Fisherbrand™ Wire Rack Bottle Carrier, 6-Place, 80 mm, White
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Space saving design.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Lab Carrier
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce breakage and spillage when transporting glass and plastic bottles by using Thermo Scientific™ Nalgene™ Lab Carriers.
DWK Life Sciences™ Wheaton™ PVC-Coated Wire Rack for 60mL BOD Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
This rugged wire rack holds up to (20) 60mL bottles for drying or storage.
Thermo Scientific™ Nalgene™ 4-in-1 EZ Tote™ Bottle Carrier
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Transport bottles and other lab essentials safely and easily using the Thermo ScientificTM NalgeneTM 4-in-1 EZ ToteTM Bottle Carrier.
Bel Art™ Acid/Solvent Bottle Carriers
Polyethylene carriers with epoxy coated, heavy-gauge steel wire bails have wide ribs in both the sides and on the bottom to support and cushion bottles
| Array | 1 x 1 |
|---|---|
| Product Type | Bottle Carrier |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Heathrow Scientific Safety Bottle Carrier, 1.5 L
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Safety Bottle Carrier provides a safe and reliable way to transport a variety of bottled reagents in your lab. This carrier is ideal for any clinical and research lab setting.
| Height (Metric) | 16.5 cm |
|---|---|
| Diameter (English) Inner | 6.5 in. |
| Shape | Cylindrical |
| Width (English) | 6.5 in. |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 1 x 1 |
| Includes | 1 Safety Bottle Carrier vessel and attachable handle |
| Diameter (Metric) Opening | 11.4 cm |
| Product Type | Safety Bottle Carrier |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Bottles |
| Weight (Metric) | 0.25 kg |
| Height (English) | 6.5 in. |
Bel-Art™ Poxygrid™ B.O.D. Bottle Rack
Racks have 12 places (3 x 4 rows) for 300 mL Biological Oxygen Demand Bottles
Justrite™ Bottle Jacket
Provides added protection of a polyethylene bottle without contaminating high-purity solvents
Heathrow Scientific Safety Bottle Carrier, 4.5 L
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Safety Bottle Carrier provides a safe and reliable way to transport a variety of bottled reagents in your lab. This carrier is ideal for any clinical and research lab setting.
| Height (Metric) | 26.67 cm |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Diameter (Metric) Inner | 26.67 cm |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 26.67 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 1 x 1 |
| Includes | 1 Safety Bottle Carrier vessel and attachable handle |
| Product Type | Safety Bottle Carrier |
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Positions | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Bottles |
| Weight (Metric) | 0.25 kg |
Heathrow Scientific Coated Wire Centrifuge Bottle Rack 55-60 mm 2x3 Format, Blue
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The HDPE Coated Wire Rack is durable for transport or sample handling. It is also chemically resistant and suitable for conical, round or flat-bottom, or plastic tubes and bottles.
Troemner™ Cylinder Hand Trucks and Accessories
Replacement safety strap without message for the Models 711 and 716 Bench Clamps and Models 715 and 717 Wall Brackets.
Poltex Square Media Bottle Drawer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds square media bottles and is suitable for freezer storage from -20°C to -80°C. Available for 125, 250, or 500 mL bottle capacity with durable PETG construction.
| Shape | Rectangular |
|---|
Fisherbrand™ Polyethylene Safety Bottle Carriers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Carry up to eight bottles.
| Height (Metric) | 15.24 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 14.5 x 7.5 x 6.25 in. (36.8 x 19.1 x 15.24 cm) |
| Width (English) | 7.5 in. |
| Length (Metric) | 36.8 cm |
| Product Type | Bottle Carrier |
| Stackable | No |
| Color | White |
| Length (English) | 14.5 in. |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 19.1 cm |
| Height (English) | 6.25 in. |